4,009
3 دقیقه

تمرینات ورزشی برای درمان

تمرینات ورزشی برای درمان اسکولیوز می توانند در جلوگیری از بدتر شدن قوس ستون فقرات کمک کنند و تمرینات ورزشی درمانی هم می توانند قوس ستون فقرات را اصلاح کنند.

مراحل:

برای درمان موثر، تمرینات صحیح و مناسب را انتخاب کنید. باید تمرینات ورزشی برای اسکولیوز، مختص مدل قوس ستون فقرات شما باشد. تنها یک طرف بدن خود را ورزش دهید تا ناموزونی ها را اصلاح کنید. از ورزش دادن هر دو طرف بدن اجتناب کنید. در حالی که انجام تمرینات ورزشی روی یک طرف بدن به کاهش اسکولیوز کمک می کند، انجام همان تمرینات روی قسمت دیگر می تواند باعث بدتر شدن آن شود.

برای ارزیابی مدل قوس ستون فقرات خود و کمک به تشخیص مدل پیچش آن بدنبال یک متخصص در زمینه تمرینات درمانی برای اسکولیوز باشید. دانش همه پزشکان متخصص به یک اندازه نیست. لازم است بدانید اسکولیوز شما یک پیچش دارد یا دو پیچش. همچنین باید درجه پیچش آن (یعنی اندازه زاویه کاب) را دریابید. در هنگام تشخیص تمرینات درمانی باید بدانید که آیا قوس شما به راست خم شده (یعنی اسکولیوز سینه ای راست) یا به چپ خم شده است (یعنی اسکولیوز کمری چپ). به علاوه، پزشک شما باید بداند که آیا حالت قرار گرفتن بدن شما به راست یا به چپ (تغییر کورونال) و یا به جلو یا عقب (تغییر ساجیتال) متمایل شده است.

بعد از مشورت، پزشک یک دوره درمان با تمرینات اسکولیوز مناسب برای وضعیت شما ارائه می دهد. باید تمرینات درمانی مختص مدل قوس ستون فقرات شما باشد. تمرینات روزانه به اصلاح حالت قرار گرفتن بدن و نفس کشیدن شما کمک می کند. تمرینات درمانی منظم عضلات ضعیف پشت شما  را هدف قرار می دهند و آن ها را تقویت می کنند تا به ستون فقرات شما تعادل بهتری بخشیده به کاهش پیچش آن کمک کنند.

ورزش عضله ستون فقرات و تمرینات متناوب خم کردن شانه و کشش باسن را درحالی که دمر خوابیده اید انجام دهید.

تقویت عضلات ستون فقرات یک اقدام بازدارنده ی بسیار مهم است. علت این است که عضلات پشت برای حفاظت از ستون فقرات و حفظ شکل مناسب آن ضروری هستند. از جمله تمرینات ورزشی که به بهبود قدرت عضلات پشت کمک می کنند عبارتند از ورزش های کششی (مانند ) کشش پا و دست. به علاوه، یکی از نتایج بدست آمده این است که ورزش های مقاومتی کششی می توانند پیشرفت پیچش ستون فقرات را متوقف کنند. در اصل این نوع ورزش ها با برابر کردن قدرت عضلات نیم تنه که در هر دو طرف بدن وجود دارند، می توانند پیشرفت پیچش ستون فقرات را متوقف کنند.

حرکات‌ تقویتی‌ انحراف جانبی ستون فقرات (اسکولیوز)

– شخص‌ به‌ سمت‌ راست‌ خوابیده‌ دست های‌ خود را در پشت‌ گردن‌ خود قلاب‌ کرده‌ سرو سینه‌ خود را بالا می‌آورد.

– شخص‌ به‌ سمت‌ چپ‌ خوابیده‌ آرنج‌ خود را با زاویه‌ ۹۰درجه‌ روی‌ زمین‌ قرار داده‌ و باسن‌ خود را در همان‌ سمت‌ از زمین‌ جدا می‌کند .

– در حالیکه‌ شخص‌ ایستاده‌ است‌ یک‌ وزنه‌ نسبتاً سبک‌ به‌ دست‌ راست‌ وی‌ داده‌ می‌شود و از وی‌ درخواست‌ می‌گردد که‌ تنه‌ خود را صاف‌ نگه‌ دارد یاحتی‌ به‌ سمت‌ مخالف‌ خم‌ کند.

– اگر علت‌ اسکولیوز مربوط‌ به‌ کوتاهی‌ عضلات‌ دورکننده‌ (عمدتاً کشنده‌ پهن‌ نیام‌ – سرینی‌ میانی‌- گلوتوس مدیوس‌) باشددر آن صورت‌ رفع‌ کوتاهی‌ این‌ عضلات‌ به‌ اصلاح‌ اسکولیوز کمک‌ خواهد کرد.

– اگر علت‌ اسکولیوز کوتاهی‌ عضلات‌ نزدیک‌ کننده‌ ران‌ باشد رفع‌ کوتاهی‌ این‌ عضلات‌ به‌ اصلاح‌ اسکولیوز کمک‌ خواهد کردبا استفاده‌ از حرکات‌ زیر:

– از شخص‌ می‌خواهیم‌ تا آنجا که‌ ممکن‌ است‌ پاهای‌ خود را از  همدیگر دور کند.

– از شخص‌ می‌خواهیم‌ پای‌ خود را روی‌ بلندی‌ قرار داده‌ و از پهلو روی‌ آن‌ خم‌ شود.

اسکولیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست